Tipy a triky (naše stroje)
Následující kapitola se zabývá popisem řešení, která ovlivňují kvalitu, produktivitu a komfort při práci na našich strojích. Chyby, nefunkčnosti a závady tato kapitola nepopisuje, pro to přejděte na odkaz "Něco nefunguje?"
Proces svařování
Při rotačním svařování nejsem spokojen s napojením začátku a konce housenky
Housenka není dotažená do začátku
- Můžete ovládat, kde dojde k vypnutí svářečky a to nezávisle na nastaveném úhlu rotace. Avšak není logicky možné, nastavit úhel vypnutí svářečky později, nežli jaká je hodnota úhlu otoření (například nelze mít úhel otočení 368st a úhel vypnutí svářečky 369st). Také ne jezbytné pochopit, že automat a svářečky pracují na sobě nezávisle (mimo verzí s komunikací CAN BUS), tedy svářečka své startovací a ukončovací sekvence vykonává podle nastaveného programu po obdržení pouze binárního pokynu z automatu.
- Pokud je vaše svářečka vybavena funkcí automaticky řízené sekvence startovací sekvence a ukončovací sekvence, je velmi vhodné tyto funkce používat. Určitě vždy nechávejte svářečku provádět alespoň ukončovací sekvenci. Startovací sekvence je ale také užitečná, zlepšuje počáteční průvar a tedy i konečné navázání začátku a konce housenky.
- V praxi je málokdy vhodné nastavit úhel vypnutí svářečky dříve, nežli po otočení 360st. Čím je průměr výrobku menší, tím je hodnota převaření větší a také zde vzniká větší důležitost pro dobré nastavení ukončovací sekvence.
- Nastavte tedy větší úhel pro vypnutí svářečky a zároveň s tím nastavte i delší čas pro klesání výkonu svářečky v její automatické ukončovací sekvenci. Také zkontrolujte, zda máte dobře nastavené zpoždění rotace, svařování nesmí začína na již rotujícím výrobku.
Housenka je sice navázána dobře, ale počátek je převýšený - studený
- Pročtěte si předchozí téma, aby jste pochopili, co vstupuje při nastavování do hry.
- Podívejte se jak začíná svařování, pravděpodobně vzniká studený spoj ihned na počátku. Můžete mít nastavený malý výkon v automatické startovací sekvenci svářečky a můžete mít malý čas zpoždění rotace. Vliv má i příliš dliuhá čas náběhu svařovacího výkonu ve startovací sekvenci. Tak nedojde k dobrému roztavení materiálu na začátku.
- V praxi se většinou (ale ne vždy) užívá i reverzace startovacího výkonu, tedy že je startovací výkon vyšší, nežli je vákon svařování. Zejména kovy s dobrou tepelnou vodivostí potřebují výkon o mnoho vyšší (typicky slitiny Al).
- Nastavte tedy větší výkon na začátku svařování, prodlužte čas kdy svářečka na tomto startovacím výkonu pracuje a prodlužte čas zpožtdění rotace. Sledujte aby nedošlo k druhému extrému, tedy k přepálení začátku svařování.
Housenka končí nepěkným kráterem
- Pročtěte si předchozí téma, aby jste pochopili, co vstupuje při nastavování do hry.
- V praxi je kvalitní i pohledově perfektní navázání housenky citlivou hrou s parametry. Kombunuje se zde parametr ukončení rotace, úhel vypnutí svářečky a nastavené ukončovací sekvence svářečky. Každopádně konec svařování je při této vadě příliš rychlý. U některých materiálů (typicka slitiny Al), a zejména v kombinaci s malým průměrem svařovaného dílu nelze zcela designovén'ho navázání dosáhnout.
- Nastavte delší čas klesání výkonu svářečky a spolu s tím větší rozdíl výkonu sváření a ukončování. Doladění proběhne zvyšováním času kdy svářečka již svařuje na minimálním nastaveném výkonu, avšak v zásadě musí být oblouk stále ještě stabilní.
Při rotačním svařování se svar kupí (metoda MAG)
Když přidám výkon, svar se snadno propadá a fáze kdy je svar OK se během testu nedostaví
- Náklon hořáku je chybný. Hořák je vhodné nastavit tak, že směřuje proti svařování, ne po svařování. I když je na toto téma vedena diskuse mezi odbornou veřejností, je jisté, že záklon hořáku je z praktického pohledu vhodnější nežli předklon. Zejména protom při svařování tenkých plechů, například nádob se tak dostáhne širší housenky, menší citlivosti na propadávání svaru i stabilnější tvorby kořene svaru. Nevýhodu horší ochrany svarové housenky lze kompenzovat dodatečnou ochranou svaru, například housenkovými segmenty.
Když přidám výkon, svar stéká a je celkově nestabilní
- Poloha hořáku na svařovaném výrobku není správná. Hořák nesmí být umístěn za dělící rovinou výrobku, podle průměru výrobku se umísťuje spíše před ní tak, aby svar, který je utvářen stoupal nejprve k vrcholu kružnice výrobku. Důvodem je gravitace, která se podílí na tvorbě svaru v okamžiku, kdy je svarová lázn vytvářena roztavováním materiálu.
Svar je zoxidovaný
Na svaru jsou okuje, ale jinak je homogenní a provařený
- Rychlost svařování může být při automatovém svařování vysoká a to je důvodem pro oxiadaci povrchu svaru. Svar o vysoké teplotě, kdy je oxidace snadá, již opouští ochrannou atmosféru, kterou vytvořil hořák. Svarovou housenku lze udržet pod ochrannou atmosférou prostřednictvím přídavných housenkových segmentů.